AKŞAM ÖZEL EK 02.02.2005 – BİLGİSAYARLARA ÖZEL HASTANE HAYATA GEÇTİ

Basın

Yeni ya da ikinci el dizüstü bilgisayarı alacaksınız. Peki nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Ya da ürünlerinizin bakımlarının nasıl yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Yıllar sonra arıza yapması muhtemel parçalardan bakıma bu işin doktorlarından dizüstü bilgisayarınız için bakım reçetesi aldık.

Kişisel bilgisayar pazarında bakım ve onarım hizmeti vermek amacıyla 1992 yılında kurulan Bilgisayar Hastanesi yeni çözümlerini kullanıcıların hizmetine sunmayı sürdürüyor. HP’nin yetkili servis sağlayıcığıyla bilgisayar ve yazıcı kiralamadan kurumsal bakıma kadar geniş hizmeti sunan hastane, tüm deneyim ve birikimlerini tek bir kutu içerisinde topladı. Dizüstü, masaüstü ve cep bilgisayarları ve yazıcılar için 1 yıllık limitsiz sevis hizmeti sağlayan icat paketi sayesinde tüketiciler yıllık 60 dolar karşılığı limitsiz, parça desteği hariç, servis desteği imkanına sahip olacak. Bu ayki kapak konumuza uygun olarak Bilgisayar Hastanesi Kurumsal Satış Müdürü Deniz Girgin’den dizüstü bilgisayarları olan ve almak isteyen kullanıcılar için doktor reçetesi aldık.

Yeni laptop alırken kullanıcılar nelere dikkat etmeli?

Öncelikle ihtiyaçların doğru belirlenmesi, kendisi için olmazsa olmazları netleştirerek satın alınacak bir ürün aranmalı. Ürünün satış sonrası servis şartlarına da satın alımlarda mutlaka dikkat edilmeli. Kullanıcıların istek ve beklentileri farklı olduğu için satıcıya net olarak isteklerini ifade etmeleri gerekiyor.

Laptopların kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Taşınabilir cihazlar oldukları için, seyehat ederken ya da yolda giderken kullanıcılar cihazları dikkatli taşımaları gerekiyor. Özellikle laptopların üzerine ağırlıkların konulmamasına dikkat edilmeli.

Laptopların bakımı nasıl olmalı?

Dizüstü bilgisayarların bkımı PC’lerin bakımından çok da farklı değil. Kullanıcı, dizüstü bilgisayarının ekranını kendisi temizlememeli ve bunu mutlaka uzmanına bırakmalı. Çünkü dizüstü bilgisayarların ekranları son derece hassas. Bilinçsiz bir temizlik ekrana zarar verebilir.

Ekran temizliği nasıl gerçekleşmeli?

Ekran temizliğinde en sık yapılan hata, lekelenen ekranların kullanıcı tarafından silinmesi. Böyle durumlarda kesinlikle yetkin bir kişi tarafından bu temizliğin yapılması gerekiyor.

İkinci el laptop alırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Dizüstü bilgisayarların en önemli parçalarından biri pilleridir ve ikinci el bir dizüstü satınalırken bu konu çok önemlidir. Kullanım sırasında en az 30 dakika dayanacak pil olması gerekir. Aksi takdirde pil bitmiş olarak değerlendirilir ve değiştirilmesi gerekecektir.

Laptopların pillerini daha uzun ömürlü kullanmak için neler yapılmalı?

Günümüzde gelinen teknolojik aşamada artık pillerin daha uzun ömürlü olması için yapabilecek bir şey yok. Üreticiler bu tip durumları tüketiciden daha çnce düşünüyor ve ürünlerini buna göre tasarlıyorlar. Eskiden elektrikte çalışırken pili çıkartın uyarısı yapıyorduk. Artık kullanıcılara böyle bir uyarıda bulunmuyoruz.

Yıllar bazında en çok arıza gösteren parçalar hangisi?

Ekran, sabit disk sürücü ve anakartlar en sık arıza yapan parçalar.

Kullanıcılar tarafından size en çok ulaşan sorular nelerdir?

Virüslerle ve yazılımlarla ilgili sorunlar en sık karşılaştığımız şikayetler arasında.