BİLGİSAYAR DATAMATİON Ekim 1992 – BİLGİSAYAR HASTANESİ: BİLGİSAYARININ SAĞLIĞINA ÖNEM VERENLER İÇİN

Basın

Bilgisayar Hastanesi, geniş laboratuar ve eleman olanaklarıyla kullanıcılara nitelikli bir teknik destek sunuyor.

Ülkemizde son yıllarda, bilgisayar kullanıcılarının sayısı katlanarak büyürken “fiyat mı, marka mı, satış yapan şirket mi daha önemlidir?” sorusunun tartışmaları giderek kızışıyor. Teknik servis destek hizmeti, sektörün yumuşak karnı olarak kullanıcının talebine cevap vermekten uzakta görünüyor.

Bilgisayar kullanıcısı, makinasını satın aldığı firmadan belirli bir süre için bilgisayarıyla ilgili sorunları çözmesini bekler. Bu süre genellikle garanti süresi olan 1 yıldır.

Firma, satış hedeflerine yönelik olarak bu asgari sorumluluğu yüklenmek durumundadır. Sürenin sonunda ise kullanıcı, sorun çıkardığında nereye götüreceğini bilemediği bilgisayarıyla baş başa kalır.

Konu ile ilgili bir araştırmada kullanıcının artık destek hizmetlerini büyük ölçüde önemsediği ortaya çıkmış. Bilgisayar satın alırken bu faktörü göz önüne alanların oranı iki yıl içinde yüzde 48’den yüzde 61’e yükselmiş.

Kullanıcı taleplerinin bilincinde olan Bilgisayar Hastanesi, marka bağımsız ve konusunda uzman bir kuruluş olarak 1 Eylül 1992’ de faaliyete geçti.

Şirket yetkilileri sektördeki destek hizmeti açığını kapatmanın nitelikli bir teknik servis ile kullanıcının talebine tam olarak yanıt vermekle mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Bilgisayar kullanıcılarının destek hizmet talebi arasında en önemli yeri sorununa kısa sürede çözüm bulunması alıyor. Bunu teknik servis elemanlarının kaliteli olması ve sorunun kesin çözümlenmesi gibi istekler izliyor. Kısaca kullanıcının tablebi, hızlı ve kaliteli teknik serviste yoğunlaşmış. Kullanıcı artık, günlerce bütün işlerini durdurup bilgisayarının tamirini beklemek ya da niteliği çok şüpheli bir takım insanları makinalarının içerisinde görmek istememekte, sorunu hızlı ve kesin olarak çözmeyi arzulamaktadır. Beklentiler, yazılım desteğinden, yedek parça stoğunun yeterli ve ucuz olmasına, destek hizmetinin sürekliliğinden, dürüst ve güvenilir olmasına kadar geniş bir yelpaze içerisinde.

Bilgisayar Hastanesi yetkilileri kullanıcı taleplerini baz alan bir teknik servis kuruluşunun piyasadaki bu beklentiyi tam olarak karşılayacak bir sunu ile ortaya çıkmasının gerektiğini belirtiyorlar. Üstelik, hizmetler sektörü gibi işlerin büyük bölümünün bilgisayarda yapıldığı şirketlerde böyle bir destek hizmetinin öneminin daha da büyük olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bilgisayar kullanıcısı neden teknik servis desteğine gereksinim duyar?
Bu konuda Bilgisayar Hastanesi yetkilileri şunları söylüyorlar: ”Bilgisayar donanımlarının karmaşık yapıda olmaları, diğer ev ve büro cihazlarından çok fazla sorun çıkarmalarına neden olur. Bu sorunları yazılım kökenli ve donanım kökenli olarak sınıflayabileceğimiz gibi arızanın cinsine göre ya da donanımın birimlerine göre de sınıflayabiliriz.

Bilgisayarlarda meydana gelebilecek sınıflandırılmış sorunların yanı sıra, ofis otomasyonu ile birlikte ortaya çıkan bazı ek gereksinimlerin karşılanması da ayrı bir sorun olarak kullanıcının karşısına çıkar.

Kullanıcı, işlerinin gelişmesine paralel olarak bilgisayarının kapasitesini arttırmak, sistemini yenilemek, network ile terminallerini birbirine bağlamak ve bütün bunların en uygun ne şekilde yapılabileceğini birilerine danışmak ister.

Bu hizmetlerin marka bağımsız bir destek kuruluşu tarafından verilmesinin çok büyük yararı vardır. Makina satısı yapan marka bağımlı bir teknik servisin kendi menfaatini gözeterek size kendi markasını empoze edeceği açıktır. Böyle bir teknik servis danışma hizmetinde tarafsız kalamaz.

Bilgisayar virüsleri, son yılların en popüler bilgisayar sorunu olarak gündemdeki yerini muhafaza etmektedir.

Kullanıcının bu en korkutucu belası, kimi zaman değerli bilgileri yok ederek, kimi zaman sisitemi günlerce bloke ederek işletmeleri büyük zarar verebilmektedir.

Bu durumda, çalışan teknik servisin bütün olası virüs problemlerini çözebilecek anti-virüs programlarına ve yöntemlerine, ayrıca bu iş için gerekli donanıma ve uzman personele sahip olması gerekir. Üstelik anti-virüs tatbikatında çok hızlı olmak en önemli şarttır.

Sonuç olarak Bilgisayar Hastanesi, bilgisayar sektöründeki bu önemli açığı ideal bir biçimde kapatmayı hedeflemektedir.

Bilgsayar kullanıcısının gereksinim ve isteklerini bilimsel yöntemlerle tespit etmiş ve bunlara uygun donatılmış bir destek kuruluşu olarak Bilgisayar Hastanesi, bilgisayar kullanıcısının yanında yerini almıştır.”

Bilgisayar Hastanesi ile üç farklı şekilde çalışılabiliyor: Teknik Servis Bakım Sözleşmesi, Çağrı Başı Servis, Danışmanlık Sözleşmesi.

Genellikle bir yıl olarak yapılan Teknik Servis Bakım Sözleşmesi ile kapsam içine alınan bilgisayar sistemi için Bilgisayar Hastanesi: yıl içerisinde periyodik aralıklarla 4 kez bakım elemanlarını göndererek koruyucu bakım yapıyor.

Genellikle bir yıl olarak yapılan Teknik Servis Bakım Sözleşmesi ile kapsam içine alınan bilgisayar sistemi için Bilgisayar Hastanesi: yıl içerisinde periyodik aralıklarla 4 kez bakım elemanlarını göndererek koruyucu bakım yapıyor, arıza ihbarınızı takiben 24 saat içerisinde sisteminize müdahale ediyor, teknisyenlerini gönderiyor, techizatını ve laboratuarını tahsis ediyor ve sorunu çözüyor.

Teknik servis sözleşmesi kapsamındaki cihazlar için servis ücreti talep edilmiyor.

İş yoğunluğu ne olursa olsun sözleşme kapsamındaki sisteme sıra önceliği tanınıyor.

Parça dahil servis bakım sözleşmesi kapsamında arızalanan, bozulan, kırılan cihaz parçalarını yenisiyle değiştiriyor, servis ve yedek parça ücreti talep etmiyor.

Bilgisayar Hastanesi, çağırıldığında size hemen ulaşabilecek ve sorununuzu çözebilecek bir teknisyen ekibini hazır bulunduruyor. En geç 24 saat içerisinde bilgisayar sisteminize müdahale ediyor.

Bilgisayar Hastanesi, belirli bir dönem için yapılacak Danışmanlık Sözleşmesi kapsamında yazılım sorunlarınızdan, cihaz seçimine, kapasite arttırımından, sistem geliştirmeye, yedek parçadan, network ve çok kullanıcılı sistemlere kadar bilgisayar konusundaki her tür sorununuza destek veriyor ve marka bağımsız danışmanlık yapıyor.

Ayrıca özel bakım sözleşmeleri ile haftada 7 gün günde 24 saat servis uygulaması, hastaneler ve oteller gibi kesintisiz çalışmak durumunda olan kuruluşlar için devreye sokulmuş ve büyük ilgiyle karşılanmış.