BİLGİSAYAR / Türkiye’den Haberler/ EKİM 1992 – BİLGİSAYAR HASTANESİ: BİLGİSAYARININ SAĞLIĞINA ÖNEM VERENLER İÇİN – 04.10.1992

Basın

Bilgisayar Hastanesi geniş labaratuvar ve eleman olanaklarıyla kullanıcılara nitelikli bir teknik destek sunuyor.

Ülkemizde son yıllarda, bilgisayar kullanıcılarının sayısı katlanarak büyürken “Fiyat mı, marka mı, satış yapan şirket mi daha önemlidir?” sorusunun tartışmaları giderek kızışıyor. Teknik Servİs Destek Hizmeti, sektörün yumuşak karnı olarak kullanıcının talebine cevap vermekten uzakta görünüyor.

Bilgisayar kullanıcısı, makinasını satın aldığı firmadan belirli bir sure için bilgisayarı ile ilgili sorunlarını çözmesini bekler. Bu süre garanti süresi olan 1 yıldır.

Firma, satış hedeflerine yönelik olarak bu asgari zorunluluğu yüklenmek durumundadır. Sürenin sonunda ise kullanıcı, sorun çıkardığında nereye götüreceğini bilemediği bilgisayarıyla başbaşa kalır.

Konu ile ilgili bir araştırmada, kullanıcının artık destek hizmetlerini büyük ölçüde önemsediği ortaya çıkmış. Bilgisayar satın alırken bu faktörü gözönüne alanların oranı iki yıl içinde yüzde 48’den yüzde 61’e yükselmiş.

Kullanıcı taleplerinin bilincinde olan Bilgisayar Hastanesi, marka bağımsız ve konusunda uzman bir kuruluş olarak 1 Eylül 1992’de faaliyete geçti.

Şirket yetkilileri sektördeki destek hizmeti açığını kapatmanın, nitelikli bir teknik servis ile kullanıcının talebine tam olarak yanıt vermekle mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Bilgisayar kullanıcılarının destek hizmet talebi arasında en önemli yeri sorununa kısa sürece çözüm bulunması alıyor. Bunu teknik servis elemanlarının kaliteli olması ve sorunun kesin çözümlenmesi gibi istekler izliyor.  Kısaca kullanıcının talebi, hızlı ve kaliteli teknik serviste yoğunlaşmış. Kullanıcı artık, günlerce bütün işlerini durdurup bilgisayarının tamirini beklemek ya da niteliği çok şüpheli  birtakım insanları makinalarının içerisinde görmek istememekte, sorunu hızlı ve kesin olarak çözmeyi arzulamaktadır. Beklentiler, yazılım desteğinden, yedek parça stoğunun yeterli ve ucuz olmasına, destek hizmetinin sürekliliğinden, dürüst ve güvenilir olmasına kadar geniş bir yelpaze içerisinde.

Bilgisayar Hastanesi yetkilileri kullanıcı taleplerini baz alan bir teknik servis kuruluşunun piyasadaki bu beklentiyi tam olarak karşılayacak bir sunu ile ortaya çıkmasının gerektiğini belirtiyorlar. Üstelik, hizmetler sektörü gibi işlerin büyük bölümünün bilgisayarda yapıldığı şirketlerde böyle bir destek hizmetinin öneminin daha da büyük olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bilgisayar kullanıcısı neden teknik servis desteğine gerek duyar ?

Bu konuda Bilgisayar Hastanesi yetkilileri şunları söylüyorlar: “Bilgisayar donanımlarının karmaşık yapıda olmaları, diğer ev ve büro cihazlarından çok fazla sorun çıkarmalarına neden olur. Bu sorunları yazılım kökenli ve donanım kökenli olarak sınıflayabileceğimiz gibi arızanın cinsine gore ya da donanımın birimlerine göre de sınıflayabiliriz.