Bilgisayarın da Hastanesi var / Ufuk Sandık

Basın

Bilgisayarınız kimi zaman aksırıyor, kimi zaman öksürüyor, virus kapıyor. Kimi zaman üzerine çay dökülüyor, tozlanıyor, arızalanıyor. Sakın telaşlanmayın. Artık onu da tedaviye götürebileceğiniz bir hastane var. 24 saat içinde müdahale garantisi veren İstanbul’daki ilk bilgisayar hastanesini iki bilgisayar mühendisi ortaklaşa kurmuş.

• SERVİS YETERSİZ
Hastanenin kurucularından Ahmet Okyay’a göre, bilgisayarda en önemli problem servis yetersizliği. Okyay, “Garantinin geçerli olduğu 1. yılın sonunda kullanıcı, sorun çıkardığında nereye götüreceğini bilmediği bilgisayarıyla baş başa kalıyor. Kullanıcı, günlerce bütün işlerini durdurup bilgisayarının tamirini beklemek ya da ehliyeti olmayan şüpheli tamircilerin dokunmalarını görmek istemiyor” diyor.
• TEDAVİ ÜCRETLERİ
Hastane iki ayrı hizmet veriyor; çağrı başı hizmet ve periyodik koruyucu bakım. Telefonla yapılan başvurularla, çağrı başı verilen hizmetin saati 10-65 dolar arasında. Ofiste yapılan bakım için ilk saatte 65 dolar. Daha sonraki saatler için 50 dolar alıyorlar.
• BİLGİSAYAR HASTALIKLARI
Sorunlar, genelde kullanıcının bilgisayarı iyi tanımamasından kaynaklanıyor. Hard disk arızaları, yazılım sorunları, virus, kablo konektör, yazıcı, monitor ve klavye arızaları en çok karşılaşılan sorunlar.
Bilgisayar hastalıkları arasında virus ilk sırada geliyor. Bilgisayar virüsleri son yılların kronik hastalığı. Bilgisayar kanseri olarak adlandırılan virüsler, değerli bilgileri yok ederek, sistemi günlerce bloke ediyor, işletmelerde büyük zararlara yol açıyor.
• RAKAMLARLA BİLGİSAYAR SEKTÖRÜ
100 bin bilgisayar her yıl ithal ediliyor.
450-500 bini İstanbul’da olmak üzere, Türkiye’ de yaklaşık 1 milyon bilgisayar var.
7-100 milyon TL arasında çeşitli bilgisayar sistemleri satılıyor.
3.9 milyar Dolar, ABD’de geçen yıl meydana gelen bilgisayar arızalarının ekonomiye verdiği zararın faturası.