BT HABER 31.01.2005 – TAMİR, BAKIM SEKTÖRÜNE YENİ ‘İCAT’ (Hanife Baş)

Basın

Bilgisayar Hastanesi,‘icat’la tamir, bakım hizmetlerini mağazalardan satın alabilecek hale getirdi. İcat’la daha çok bireysel bilgisayar kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen şirket, 2005 yılı sonuna kadar 24 bin icat paketi satmayı amaçlıyor.

Kişisel bilgisayar alanında bakım ve onarım hizmeti veren Bilgisayar Hastanesi, piyasaya sunduğu ‘icat’ servis paketleriyle cirosunu yüzde 30 arttırmayı hedefliyor. ‘icat’la bakım ve onarım servisini kutulayıp raflarda satışa sunan Bilgisayar Hastanesi, 2005 yılı sonuna kadar 24 bin icat paketi satmayı amaçlıyor.

Bilgisayar Hastanesi Genel Müdürü Ahmet Okyay, servisi kutuya koyup satılabilir hale getirdiklerini belirterek, şu anda sadece bilgisayar mağazalarında satılan ‘icat’ ın kısa bir süre sonra büyük süpermarketlerde de satışa sunulacağını kaydetti. İcat hizmetinde iki paket oluşturduklarını dile getiren Okyay, icat Standart paketinin 60 dolar, icat HP paketinin ise 120 dolar fiyatla satışa sunulduğunu aktardı. Bu paketi satınalan kullanıcılar, bir yıl boyunca istedikleri kadar bilgisayar ve yazıcılarına servis ve bakım hizmeti alabilecekler.

Okyay, yılda 40 bin bilgisayara tamir ve bakım hizmeti verdiklerini dile getirerek, icat servis paketleriyle bu rakamı 65 bine çıkartacaklarını ifade etti. Kurumsal pazarda iyi olduklarını, icat paketleriyle bireysel kullanıcıları hedeflediklerine dikkat çekti.2004’ü iki milyon dolar ciroyla kapadıklarını açıklayan Ahmet Okyay, ramir, bakım sektörünün diğer sektörlerden bir yıl sonra krizden çıktığını bu nedenle 2004’ü hazırlık yılı olarak kapadıklarını söyledi.

Ahmet Okyay, bilgisayar tamir, bakım sektöründe 2005 yılının ikinci yarısında hareketlenme beklediklerini belirterek, “Bilgisayar Hastanesi olarak 2004’de yeniden yapılandık. Sektörde de yeniden yapılanma olacak. Bu yapılanma kendini 2006’da gösterecek. Sektörde iyi olanlar bu yapılanma sonrasında güçleneceki kötü olanlar ise gidecek. Çok sayıda kurum, bilgisayarlarının bakımı içerisinde. Krizlerin ardından, aldıkları tamir ve bakım hizmetinin kalitesini ucuzlama adına düşüren kurumlar, 2005 ve sonrasında yeniden ciddi şirketlere yönelecek” diye konuştu.

Geçen yıl dizüstü bilgisayar ve yazıcı tamiratında artış gözlendiğini, cihaz başı tamir ücretlerinde ise düşüşler yaşandığını belirten Okyay, son yıllarda virüslerden kaynaklanan tamir ve bakım isteklerinde büyük oranda artış görüldüğünü kaydetti.