DÜNYA – EKONOMİ-POLİTİKA – Mehmet Ali Kantarcı – Bilgisayar Hastanesi Açıldı

Basın

Bilgisayar teknolojisinin gıdadan giyime kadar bütün sektörlere hızla girdiği günümüzde, sistemlerde meydana gelen arızaları gidermek için bilgisayar hastaneleri görev yapıyor. Bilgisayarların her türlü tamir ve bakımınının yapıldığı ve bu merkezlerde ayrıca müşteriye anında ulaşmak için tam donanımlı gezici serviste bulunuyor.

İstanbulda’da hizmet veren Bilgisayar Hastanesi (proser Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti.) Pazarlama Müdürü Gonca Toroslu, bilgisayar ünitelerinin onarımından  çağrıbaşı, bakım anlaşmaları ve genel tamirat şeklinde hizmet verdiklerini söyledi. Gonca Toroslu, konu hakkında şöyle konuştu:

“İşyeri veya evdeki bilgisayar sisteminde donanım niteliği ne olursa olsun bir süre sonra sistemde durmalar, arızalar başlamakta. ABD’de yapılan araştırmada işyerlerinde kullanılan sistemlerin yılda ortalama dokuz kez sorun çıkardığı ve bunun ülke ekonomisine 3.9 milyar dolar (yaklaşık 37.4 trilyon TL) zarar verdiği hesaplanmış bulunmakta. Bilgisayarların firmada verimli ve ekonomik  kullanılabilmesi için bu makinelere sistem-yazılım desteği ve arıza teşhis onarım desteği verebilecek bir departman oluşturulması gerekmekte. Bazı büyük firmalar bu departmanı kendi bünyelerinde oluşturmakta fakat büyük çoğunluk  dışardan onarım şirketleriyle çalışmakta. Bilgisayar Hastanesi ise hem şirketlerin bilgisayar ünitelerinin bakımını hem de gezici servisle çağrıbaşı yapılan arızaları gidermekte.”

Bilgisayar Hastanesi’nin amacının tamir ve bakım ücretlerinde standartlaşmayı sağlamak olduğunu söyleyen Gonca Toroslu sözlerine şöyle devam ediyor:

“Günümüzde bilgisayarlarda çıkan ufak bir arıza için örnek olarak bir tamirci 10 dolar (yaklaşık 96 bin) isterken diğerleri aynı arızanın giderilmesi için 100 dolar (yaklaşık 960 bin lira) talep etmekte. Şirketimiz belirli arızalara fix fiyatlar koyarak piyasada ücret dengesini kurmayı ve müşterinin yüklü miktarlar ödemesini engellemeyi hedeflemekte.”

Bilgisayar Hastanesi’nde müşterinin yerinde yapılan arıza servislerinde ilk bir saat için 50 dolar (yaklaşık 480 bin TL) ilave her saat için 40 dolar (yaklaşın 384 bin TL) labaratuvarlarda (Hastane) ise ilk saat için 40 dolar, ilave saat başına 30 dolar (yaklaşık 288 bin TL) alınıyor. Müşterinin yerinde çözümlenemeyecek monitör, güç merkezi, klavye, mainbord (ana levha) ve kart tamiratları Hastane labaratuvarlarına yapılıyor.