GİRİŞİM 1994 – BİLGİSAYAR HASTANESİ FRANCHİSİNG VERİYOR

Basın

ABD’de yapılan araştırmalara göre işyerlerinde kullanılan bilgisayar sistemlerin yılda ortalama 9.1 kez sorun çıkardığını ortaya koyuyor. Bu, ülke ekonomisinde 3.9 milyar dolarlık maddi  zarara yol açıyor.

Çok kullanıcılı işletim sistemi  sistemlerindeki sorunlar çeşitli. Bilgisayar Hastanesi, bu tür arızaların çözümü için kuruldu. Yurtdışında ünlü markaların kendi teknik servisleri yerine bu tür problemleri, bilgisayar hastanelerine bırakmaları boşuna değil. Amaç daha geniş kitlelere en kısa sürede ulaşmak.
Türkiye’de bu amaçla kurulan Bilgisayar Hastanesi ise şu sıralar Franchising veriyor. Proser Elektronik Sanayii tarafından kurulan Hastane’nin Genel Müdürü Ercan Akbay’ la görüştük.

*Bilgisayar Hastanesi ne zaman ne amaçla kuruldu?

Geçen yıl Eylül ayında kurulmuştu. Ancak bu, Bilgisayar Hastanesi adını almamızın tarihi. Aslında 8 yıl önce faaliyete başladık. Amacımız her marka bilgisayara servis vermek, bakım yapmak.

*Bilgisayar yazılım ve donanımı da satıyor musunuz?

Hayır. Temel işimiz markadan bağımsız olarak teknik servis desteği sağlamaktır. Her marka bilgisayara servis  verebilecek teknik personel, yedek parça ve donanıma sahibiz. Gezici servislerimiz ise merkezle haberleşerek müşteriye kısa sürede ulaşabiliyor. Ayrıca Novell, Unıx ve Xenix gibi kullanıcılı işletim sistemlerinin kurulması ve bu sistemlere destek verilmesi konusunda oldukça iddialıyız. Teknik servis bünyesinde bu konular için ayrı ayrı gruplar oluşturulmuştur. Bilgisayarl virüsleri konusunda ise dünya ile eş zamanlı çalışıyoıruz.

*Nasıl hizmet veriyorsunuz?

Sorun çıktığı zaman bizi arayanlara hizmet verdiğimiz gibi dönemsel sözleşmeler de yapıyoruz. Anlaşma kapsamında koruyucu bakım, arızalanan parçanın değişimi, sistemin geliştirilmesi, işletim ve yazılım desteği ve virüslerin temizlenmesi gibi hizmetler yer alıyor.

*Kaç kişi ile çalışıyorsunuz? Kapasiteniz nedir?

Şu anda İstanbul’daki merkezimiz hizmette, 34 kişilik teknik kadroyla hizmet veriyoruz. Günde ortalama 50 civarında iş geliyor. Bunların kimi birkaç günlük bir tamir gerektirirken, kimi de 10-15 dakikalık işler. Şu anda yüzde 80 kapasiteyle çalışıyoruz.

*Büyümeyi düşünüyorusnuz. Nasıl olacak?

İstanbul ve Ankara haricinde franchising vermeyi düşünüyoruz.İlk olarak bilgisayar kullanımının en yoğun olduğu 5-6 bölgede vereceğiz. Bundan sonra da ikinci derecede bilgisayarın yoğun olduğu 7-8 ili düşünüyoruz. Ancak talepleri de değerlendireceğiz. Ankara’da 5-6 ay içinde şube açmayı planladık. Bütün bu çalışmaları 1994 sonuna kadar tamamlayacağız.

*Franchising şartlarından bahseder misiniz?

Gezici servis, ekipman test cihazları, onarım cihazları gibi bazı cihazlar istiyoruz. Teknik elemanlar konusunda da ayrıca koşullarımız bulunuyor. Müdürün ise bilgisayarcı olması şart.

Ayrıca 10 bin dolar ile 25 bin dolar arasında franchising bedeli istiyoruz. Aylık olarak da kapasitesine göre reklam-tanıtım-know how ücreti olarak 1.000-2.500 dolar arası bir ücret alıyoruz.

*Ortalama yatırım maliyeti nedir?

Kapasitesine ve yerine göre 400 milyon lira ile 2 milyar lira arasında değişiyor.