GİRİŞİM

Basın

Bu hastaneler bilgisayarlar için

IDC (İnternational Data Corporotion) yaptığı araştırmalarla  Türkiye’deki bilgisayar kullanım artış hızını gözler önüne seriyor. Araştırmalar 1999 yılında Türkiye’de 488 bin PC satıldığını gösteriyor. 2000 yılının ilk 9 ayına bakıldığınnda ise satışların 500 bin 437 adede ulaştığı, yani 1999’un tamamında fazla olduğu görülüyor. Yine IDC ‘nin yaptığı bir araştırma, satılan bilgiisayarların yüzde 52’ sinin lokal şirketler tarafından üretildiğini gösteriyor. Bu bilgisayarların bakım ve onarım hizmetleri, firmaların Türkiye genelindeki yetkili servisleri ve çeşitli bağımsız bakım ve onarım merkezlerince veriliyor.

Sayıları hızla artıyor

Bu merkezlere olan talep de tıpkı  bilgisayara olan talep gibi gün geçtikçe artıyor. Sektör temsilcileri sadece İstanbul’da  200’den fazla firmanın bakım ve onarım hizmeti verdiğini belirtiyor.

Bu merkeler hem kurallara hem de bireylere hizmet verebiliyor. Kurumsal ağırlıklı çalışan şirketler müşterileri ile her yılın başında yıllık anlaşmalar yapıyor, bireysel kullanıcılara hizmet verenler ise gelen her türlü talebi karşılıyor.

Aylık ciro 10 Milyar

Müşteri, bilgisayarını firmanın laboratuvarına götürebildiği gibi, firmadan yerine bakım hizmeti de talep edebiliyor. Bu, firma tarafından fiyatlara yansıtılıyor. Bilgisayar bakım ve onarım merkezlerindeki fiyat tarifeleri verilen hizmete göre değişiyor. Tek bir “help-main” arızasının giderilmesi ortalama 30-35 dolara mal oluyor. Bir günde 5 bilgisayara benzer hizmet veren şirketin günlük cirosu minimum 150-200 doları buluyor. Aylık ciro ise ilk etapta 4.500 ile 6.000 dolar arasında değişiyor.

Böyle bir merkez kurmak isteyenlerin öncelikle antistatik bir laboratuvar kurması gerekiyor. Antistatik laboratuvar insan vücudunda yüklü olan elektrik enerjisinin boşaltılmasını sağlıyor. Laboratuvarda kullanılan eşyaların antistatik olması gerekiyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı Gate Elektronik, bu konuda yatırım yapmak isteyenlere danışmanlık yapıyor.

Laboratuvarda bazı teknik ekipmanların da bulunması gerekiyor. Elektronik kart test cihazları  bu ekipmanların başında geliyor. Bu cihaz, bilgisayarın arıza bölümünün görünmesine yardımcı oluyor. Cihazın fiyatı ortalama 1 ile 5 milyar arasında değişiyor. Bilgisayarın parçalarının sökülüp tekrar yerine takılabilmesi için ise havya denilen lehim sökme ve takma apartları kullanılıyor. Bu apartların fiyatının ise 500 milyon lira ile 1.5 milyar lira arasında değiştiği bildiriliyor. Bilgisayarların fonksiyonlarını yerine getirip getirmediği ise  en az iki bilgisayardan oluşan network ağının maliyeti ise 4.000-5.000 dolar civarında.

İki bölümden oluşuyor

Netice olarak tüm cihaz, aparat ve raflarıyla birlikte bir bilgisayar bakım ve onarım merkezi kurmanın bedeli 20 milyar liradan başlıyor.

Ortalama 100-150 metrekare büyüklüğündeki bir laboratuvarın tamir ve bakım bölümü ve raf ve stok bölümü olmak üzere iki ayrı bölümden oluşması gerekiyor. Burada bilgisayar konusunda eğitim almış iki teknisyenin günde 5-6 bilgisayarın tamir ve bakım işlerini üstlenebileceğini belirtiyor.

Bilgisayar Hastanesi için 100 Franchising

Proser Elektronik Sanayi ve Ticaret firması, İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Bilgisayar Hastanesi markasınında sahibi olan Proser Elektronik, bilgisayar bakım ve onarım hizmetleri için Türkiye genelinde 100 franchising veriyor. Firmanın franchising’i olabilmek için en az 1 nakliye aracı, hardware ve teknik ekipman yatırımı yapmak gerekiyor. Firma yetkilileri bunun girişimciye maliyeti 10-15 bin dolar civarında olacağını belirtiyor.

Detaylı bilgi için:
Gate Elektrik: 0312 483 53 00
Franchising için:
Proser Elektronik: 0212 252 15 75