İNTERMEDYA EKONOMİ -14 ARALIK 1994-TEKNOLOJİ – Hastalanan bilgisayarlara acil servis

Basın

Bilgisayarların işhayatımızdaki önemi gittikçe artarken arızalarıda kullanıcıları bezdiriyor. Yeni hizmete giren “Uçak Hastane”, yurdun neresinde olursanız olun bilgisayarınıza acil yardım getirecek.

Bilgisayarların giderek insanın yerini almaya başladığı günümüzde, hastalanan bilgisayarlarının tedavisi içinde acil yöntemler uygulanmaya başlandı. Ofislerimizin baştacı olan bilgisayarlarda meydana gelebilecek herhangi bir arıza bütün işlerin aksamasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda yardıma ihtiyacı olanlar yurdun neresinde olurlarsa olsunlar artık günün her saatinde Bilgisayar Hastanesi’nden yardım alabiliyorlar.

İki yıl önce İstanbul’da kurulan Bilgisayar Hastanesi; bilgisayar satmayan sadece onarım ve bakım hizmeti veren bir kuruluş sürekii yeni atılımlar yapıyor. Şirket bu amaçla “Uçak Hastane” uygulamasını başlattı.

Hastane genel müdürü Ercan Akbay, yurdun pekçok yerinde yoğun olarak bilgisayar kullanıldığını fakat servis ağının fazla yaygın olmadığını söylüyor.Bu boşluğu doldurmak amacıyla yurdun heryerindeki müşterilere ulaşabilecek bir sistem geliştirdiklerini açıklayan Akbay, Uçak Hastane konusunda şunları söylüyor: “Anadolu’da pekçok müşterimiz var ve onlara İstanbul ya da Ankara’dan yeterince hızlı hizmet vermemiz mümkün değil. Bu amaçla heryere çok hızlı ulaşabilcek bu uçağı hizmete soktuk. Amacımız ister dağın başında istese şehrin ortasında heryere anında hizmet verebilmek”. Uçak Hastane, zor koşullarda uçuş yapabiliyor, tarlaya ve düz arazilere inebilen bu uçağın menzili  1500 km. Sürekli Ankara’da tutulan uçak Edirne’den Kars’a kadar yurdun heryerinde bilgisayarı arızlananlara acil yardım ulaştırıyor. Saate 100 km hız yapabilen uçağın Türkiye içinde en uzak yerlere bile 2 saatte varabileceği ifade ediliyor. Gece uçuşuda yapabilen uçak acil ihtiyaçlar için günün 24 saati hizmet verebiliyor.

Her bilgisayar sorun çıkartır.

Teknik donanımı yapılan uçakta yedek parçalar ve tamir için gerekebilecek bütün acil servisler bulunuyor. Bilgisayar Hastanesi’nin hızlı hizmet verme amacının ürünü olan Uçak Bilgisayar Hastanesi’nin büyük ilgi görmesi bekleniyor. ”Her bilgisayar sorun çıkartır” diyen Bilgisayar Hastanesi’nin Genel Müdürü Ercan Akbay, bunu farkeden birçok bilgisayar firmasının kurulduğunu ve bunların sayısının İstanbul’da 2 bini aştığını söylüyor. Bu firmaların belli markaların satış, servis ve onarımı ile ilgilendiğine dikkat çeken Ercan Akbay, sadece Bilgisayar Hastanesi’nin PC ve her tür yazıcıya hizmet verdiğini belirtiyor.

Pek çok ofiste artık tek marka bilgisayar kullanılmadığını vurgulayan Akbay, her marka bilgisayara hizmet verdikleri için kurdukları sistemin büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Müşteriler ise Bilgisayar Hastanesi’nin hizmetinden iki şekilde yararlanabiliyorlar. Dönemsel sözleşmelerle sürekli bakım ve onarım hizmeti veren Bilgisayar Hastanesi, aynı zamanda  sisteminde sorun çıkan herkese hizmet ediyor. Müşterilerine 24 saat içinde müdahale garantisi veren Bilgisayar Hastanesi sözleşmeli müşterilerine yılda 3 kez bilgisayar iç ve dış bakım servisi veriyor. Hastane’nin sürekli müşterileri arasında Etibank, STFA, Başer-Colgate, Fiskobirlik gibi kuruluşlar bulunuyor.

ARIZALARIN NEDENİ?

Bilgisayarlarda meydana gelen arızalar konusunda bir araştırma yaptıran Bilgisayar Hastanesi meydana gelen arızların yüzde 40’ını kullanıcı hatalarından kaynaklandığını teşhis etmiş, Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının çok dikkatsiz davrandığını söyleyen Akbay kullanıcıların bilinçlenmesinini işleri daha da kolaylaştıracağını söylüyor .

Yurtçapında hizmet vermek amacıyla şubeler açmayı planlayan Bilgisayar Hastanesi franchising sistemi ile bayilikler veriyor. İstanbul’dan sonra ilk şubesini Ankara’da açan firma, sanayinin ve işgücünün yoğun olduğu kentlerde şubeler açmayı hedefliyor. 10 yıllık franchising sözleşmesi yapan Bilgisayar Hastanesi franchise’si başlangıç için büyüklüğüne göre 10-30 dolar arasında değişen isim hakkı ve kuruluş ücretini temin etmek zorunda. Bu ücrete anahtar teslim mağazada dahil. Daha sonra da 1000-2000 dolar arası aylık ödeme alan Bilgisayar Hastanesi genel merkezi, açtığı şubelerin kilit noktalarındaki yöneticilere eğitim veriyor.