İnternethaber.com 26.01.2005 – Limitsiz bilgisayar tamiri ‘icat’

Basın

Bilgisayar tamiri pakette satılan bir ürün oldu. Bilgisayar Hastanesi, Türkiye’de ilk olarak bakım-onarım hizmetini pakette satılan bir ürün olarak raflara taşıdı..

Kurumsal bilgisayar onarım şirketi Bilgisayar Hastanesi, bireysel pazarda yeni bir ürün çıkardı. Bakım, onarım, virüs temizliği gibi tüm bilgisayar hizmetleri tek bir pakette toplanarak anlaşmalı bir ürün olarak satılıyor. Kullanıcı, PC ve ek makinenin 1 yıl boyunca limitsiz tamir hakkına sahip oluyor. NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan Bilgisayar Hastanesi Genel Müdürü Ahmet Okyay, limitsiz onarım hakkını “kullanıcılar hergün bizi ziyaret edebilirler” şeklinde tanımlıyor.

STANDART PAKET 60 DOLAR

İcat paketinin içinden bir bakım anlaşması, 3 etiket ve bir kullanıcı kartı çıkıyor. Kullanıcı paketten çıkan tek sayfalık anlaşma formunu dolduruyor ve paketin alışveriş fişiyle beraber Bilgisayar Hastanesi’ne fakslıyor. Bilgisayar Hastanesi’de kullanıcıya ‘aktivasyon onayı’ gönderiyor. İcat paketi ‘aktivasyon onayı’nın alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerli. Etiketler ise bakım anlaşması dahilindeki cihazlara yapıştırılıyor.

1 YIL BOYUNCA LİMİTSİZ ONARIM

Bilgisayar Hastanesi’nin çıkardığı İCAT ürünü iki ayrı paketten oluşuyor. ‘Standart İcat’ paketi marka ve model bağımsız olarak masaüstü ya da dizüstü bilgisayar ile yazıcıya 1 yıl boyunca ücretsiz ücretsiz ve limitsiz, parça hariç servis desteği imkanı veriyor.

Yeni bir parça alınması durumunda ise kullanıcı parça fiyatını ödüyor, fakat servis ücretsiz olarak veriliyor. NTVMSNBC Teknoloji’ye konuşan Bilgisayar Hastanesi’nden satın alınma mecburiyeti olmadığını belirterek, kullanıcının kendi parçasını da getirebileceğini belirtti.

İkinci paket ise ‘Îcat HP’. Bu paket ise HP ve Compaq marka dizüstü bilgisayarlara parça dahil olmak üzere, 1 yıl garanti veriyor. Bu pakette parçalar ücretsiz olarak karşılanıyor. ‘İcat Standart’ paketi 60 dolar+KDV, ‘İcat HP’ paketi ise 120 dolar+KDV fiyatla satılıyor. İcat paketleri tüm bilgisayar satış mağazalarında bulunabiliyor.
ÜCRETSİZ VİRÜS TEMİZLEME

       NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan Bilgisayar Hastanesi Genel Müdürü Ahmet Okyay, bakım onarım pazarında piyasanın kurumsallaşması gerektiğini savunuyor. PC tamiri olgusunun kurumsallaşmış bir hizmete dönüşmesini savunan Okyay, “Türkiye’de bilgisayar pazarında, tanıdık bilgisayarcı arkadaş yerine profesyonellerin devreye girmesi gerekli” diye konuştu.
Virüs saldırılarındaki artışa dikkat çeken Okyay, “Bilgisayarı satarken, virüs temizliği garantisi verilmez, biz veriyoruz, paketimizi satın alan bir kullanıcı yılın her günü gelip bize bilgisayarındaki virüsleri temizletebilir” diye konuştu. Kullanıcıların limitsiz bakım onarım hakkı olduğunun altını çizen Okyay şöyle devam etti: “Format atmak işin kolayı, asıl mesele format atmadan, bilgilerin kaybolmasına mahal vermeden, garantili ve belli bir süre dahilinde tamir etmek”.

‘PC ONARIMI KURUMSALLAŞMALI’

   Bilgisayar sektörünün hareketli geçirdiği 2004’ün ardından sektör firmaları bilgisayar satışlarının bu yıl da büyük patlama yapacağını öngörüyor. NTVMSNBC Teknoloji Servisi’nin sorularını yanıtlayan Bilgisayar Hastanesi Kurumsal Satış Müdürü Deniz Girgin, dizüstü bilgisayar ve yazıcı satışlarıyla beraber cihaz başına tamirin de artacağını vurguladı. Girgin, 2005 yılı içinde bireysel pazarda büyümeyi hedeflediklerini belirterek, Aralık sonu piyasaya çıkan ‘icat’ paketlerinin 2005 yılı içinde 24 bin satış rakamını ulaşmasını bekliyor.

KORSAN UYARISI
       Deniz Girgin bir de uyarıda bulundu. İcat paketlerinde korsan yazılıma izin vermeyeceklerini belirten Girgin, yeni yüklemelerde kullanıcılardan yazılımın seri numarasını istediklerini, aksi takdirde yüklemenin yapılmayacağını ifade etti. Kullanıcı seri numarası verememesi halinde yeni bir yazılım satın alarak yükletebiliyor.

65 BİN TAMİR YAPILACAK
       Bilgisayar Hastanesi’nin 50’nin üzerinde teknik personeli A+, EPS, APS, ASE, MCP, MCSE sertifikalarına sahip. Şirketin 81 ilde 109 bölge temsilciliği bulunuyor. Yılda 50 binden fazla cihaz tamiri gerçekleştiren Bilgisayar Hastanesi, ‘icat’ paketleriyle bu rakamı 65 bine çıkarmayı hedefleniyor.