Milliyet /Teknoloji Vitrini/ 16 Ekim 1993 – Virüslü Bilgisayara dokundu, hastalandı! – 16.10.1993

Basın

Her türlü bilgisayara servis veren Bilgisayar Hastanesi, çok garip hastalıklarla karşılaşabiliyor. Geçenlerde İTÜ Makina Mühendisliği İkinci sınıfta okuyan bir öğrenci telaşla hastaneye daldı.

Öğrencinin elinde İTÜ’den bir doçentin imzalı notu vardı. Notta şunlar yazıyordu: “Bir öğrenci virüslü bir bilgisayara dokunmuştur. Kendisine virus bulaşmıştır. Bu nedenle aşılayıp göndermenizi rica ederiz.”

Bilgisayar Hastanesi’nde çalışan teknisyen ve mühendisler korkudan rengi atmış olan öğrencinin etrafına toplandılar.Saatler boyunca virüsün bilgisayar programlarını bozan bir program olduğunu, insanlara bulaşmasının söz konusu olmadığını anlatmaya çalıştılar. Ama bir türlü ikna edemediler.

Öğrenci, öğretim üyesinin kendisini işletebileceğini düşünmediği için çok kötü bir hastalığa yakalandığına ve bir an once aşılanması gerektiğine inanıyordu. Onu aşılayamadan gönderemeyeceklerini anlayan teknisyenler, sonunda çareyi aşılı olduğunu söyledikleri iki kesme şeker ve kolonya ikram etmekte buldular. Öğrenci kesme şekerleri aceleyle yiyerek gönül rahatlığı içerisinde fakültesinin yolunu tutu.