TELEPATİ TELE.KOM 01.01.2005 – Bilgisayar Hastanesi, bilgisayar kullanıcılarına yeni İCAt’lar sunuyor – 01.01.2005

Basın

Ercan Arslan

Bilgisayar Hastanesi kurulduğu günden bu yana edindiği deneyimleri, birikimleri bir kutuya sığdırarak, Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının hizmetine sundu.

1992 yılında İstanbul Gümüşsuyu Askeri Hastanesinin karşısında faaliyete geçen Bilgisayar Hastanesi, sadece servis vermeye yönelik ülkemizde faaliyet gösteren ilk şirket. 12 yıl gibi uzunca bir süreden beri başarılı ve güvenilir hizmetlerine devam eden Bilgisayar Hastanesi, bir taraftan da yeni buluşlar üretiyor. Hastane kurulduğu günden bu yana edindiği deneyimleri, birikimleri bir kutuya sığdırarak, Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının hizmetine sundu. Bilgisayar Hastanesi’nin yeni hizmetinin ismi ise, İCAt. İCAt’ ismi Türkçe karşılığı Bireysel Bakım Anlaşması  olan “Individual Care Agreement”  kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuş. İCAt satın aldığınız tarihten itibaren, diz üstü yahut masa üstü bilgisayarınızın, yazıcınızın veya monitörünüzün 1 senelik limitsiz servis hizmetini güvenceye alıyor.

Yeni ürünleri, bu ürünlerin sağladığı avantajlar üzerine konuştuğumuz Bilgisayar Hastanesi Kurumsal Satış Müdürü Deniz Girgin konuyla ilgili sorduğumuz soruları yanıtladı.

Öncelikle böyle bir ürünü bizlere sunduğunuz için teşekkür ederiz. Yeni “icadınız” hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

“İCAt” adı üstünde yaratılmış, bulunmuş yeni birşey. Ülkemizde bir ilk. Satın aldığınız bir paket ile bilgisayarınıza, yazıcınıza veyahut da monitörünüze 1 senelik limitsiz servis güvencesi sağlamış oluyorsunuz. Türkiye’de ilk defa tüketicilerin hizmetine sunulmuş “Bireysel Bakım Anlaşmasıdır”.

Anlaşmayı kabul ettiğiniz ve gerekli işlemleri tamamladığınız andan itibaren cihazınızı her türlü arıza için, Bilgisayar Hastanesine getirebilirsiniz. Her çeşit donanım arızası, onarımı, virüs temizleme, İnternet bağlantı ayarları, e-posta ayarları, yeniden sistem kurma (format), donanım sürücülerini güncelleme gibi gereksinimleriniz için yanınızdayız. Örneğin, Web kamera aldınız ve bilgisayarınıza tanıtmak istiyorsunuz veya diskinizin kapasitesi artık yetmiyor yenisini aldınız değişmesi gerekiyor. Veya, yılda 2 kez cihazınıza iç ve dış olmak üzere genel bakım yaptırabilirsiniz.

Gerekli işlemlerden bahsettiniz. İCAt paketini satın aldıktan sonra ne gibi işlemler gerçekleştirmek gerekiyor?

Aslında işlemler çok basit. Kutunun içerisinden çıkan aktivasyon formunu doldurup bize yolluyorsunuz ve yine kutunun içerisinden çıkan etiketi cihazınızın üzerine yapıştırıyorsunuz. Bunları tamamladıktan sonra, 1 yıl süreyle istediğiniz zaman, istediğiniz kadar hizmet alabilirsiniz.

“İCAt” her marka ve model ürün için geçerli bir hizmet mi?

Başlangıçta 2 adet İCAt paketini kullanıcılara sunduk. “İCAt standart” ve “İCAt HP”. “İCAt standart” satın aldığınızda marka ve model bağımsız olmak üzere masa üstü bilgisayarınız ya da diz üstü bilgisayarınıza, monitörünüze ücretsiz ve limitsiz, parça hariç servis desteği sağlamış oluyorsunuz. “İCAt HP” paketinde ise, HP ve Compaq marka diz üstü bilgisayarınıza, parça dahil olmak üzere bir yıl garanti sağlamış oluyorsunuz.

“İCAt standart”ve “İCAt HP” arasında ki farklar neler? Bu kutuları satın aldığımızda içerisinden neler çıkıyor?

Aslında iki İCAt arasında pek çok önemli fark var. İCAt standart, her marka ve model için geçerli ve bir bilgisayarla birlikte bir yazıcı ve bir monitör dahil olmak üzere, 3 adet ürüne hizmet alıyorsunuz. Yazılım desteğini kapsıyor ve parça hariç bir servis hizmeti sağlıyor.

İCAt HP ise, sadece HP ve Compaq diz üstü bilgisayarların nx50xx, nx70xx, nx90xx, Omnibook XE3, XE4, Presario, Evo ve Armada serilerinde yer alan tüm modeller için geçerli. Yazılım desteğini kapsamıyor. Sadece donanım desteği alabildiğiniz, arızaların sadece HP tarafından orijinal parçalar kullanılarak tamir edildiği, parça dahil bir hizmet.

Siz eğer İCAt standart paketi satın aldıysanız, paketin içerisinden, 1 adet sözleşme, 1 adet aktivasyon formu, 1 adet kullanıcı tanıtım kartı ve 3 adet özel etiket çıkar. Ve, siz bu etiketleri cihazlarınızın üzerine yapıştırdıktan daha sonra da aktivasyon formunu doldurup bize gönderdiğiniz andan itibaren; 1 yıl boyunca, arıza tespiti ve onarımını, sıfırdan sisteminizin kurulumunu (Format), donanım sürücülerinizin güncellenmesini, virüs temizliğini, İnternet bağlantı ayarlarınızın kurulumunu, e-posta ayarlarınızın yapılmasını ve bu tip tüm servis hizmetlerinden 1 sene boyunca ücretsiz ve limitsiz yararlanmaya başlıyorsunuz.

İCAt HP paketini satın aldığınızda ise, içerisinden yine 1 adet sözleşme, 1 adet aktivasyon formu ve 1 adet özel etiket çıkıyor.

Bu hizmetlerden Türkiye’nin neresinde olursak olalım faydalanabiliyor muyuz?

Tabi ki hizmetlerimizden, Türkiye çapında faydalanabiliyorsunuz. Sadece İstanbul harici illerimizdeki cihazların, İstanbul Bilgisayar Hastanesi’ne ulaştırılması ve ücretsiz tamir görüp geri gönderilmesinden kaynaklanan iki yönlü kargo ücreti kullanıcımız ödüyor. İstanbul dışında ücretsiz acil servis hizmetimiz henüz geçerli değil. İCAt HP paketinde ise, Türkiye’de bulunan tüm HP Bölge Onarım Merkezleri ve Yetkili Servis Noktaları’ndan servis almak mümkün.

Ücretsiz Acil Servis hizmetinden de biraz bahseder misiniz?

Bizim araçlarımız tarafından cihazınızın sizden alınıp, servis gördükten sonra tekrar size teslim edilmesi hizmetimiz. Bu hizmet, çağrı başına 15 Dolar’dır. Fakat satın almış olduğunuz paket kapsamında ilk çağrınız ücretsizdir.

Bu paketlerden birisini satın aldım, aktive ettirdim ve bir sene boyunca hiç kullanmadım. Bu durumda sağladığınız bir hizmet var mı?

Ürünü alıp, aktive ettirip hiç kullanmadıysanız 13. ay paketi Bilgisayar Hastanesi’ne getirip, bir sonraki paketi % 50 indirimli olarak satın alabilirsiniz. Buna, sigorta şirketlerindeki hasarsızlık indirimi uygulamasının bir benzeri de diyebiliriz.

Henüz çok yeni olmasına rağmen, kullanıcılardan nasıl tepkiler aldınız? Ve, bu paketleri satın almak isteyenler, uygun fiyatlar ile bu ürünlere sahip olabilecekler mi?

Daha çok yeni olmasına rağmen aldığımız tepkiler ve satış rakamları beklentilerimizin üzerinde. İsim de, oldukça çarpıcı. Bilgisayar Hastanesi zaten yaptığı işlerle ve ismi ile her zaman kendinden söz ettirmiştir. Yeni buluşumuz da adından çokça söz ettirecektir.

Fiyatlarımız ise, sunduğumuz hizmetler düşünüldüğünde gayet cazip. “İCAt standart” 60 Dolar + KDV, “İCAt HP” de 120 Dolar + KDV bir fiyat ile piyasaya çıkmış, raflardaki yerlerini almış durumda. Dileyen, tanıdıklarına hediye olarak bile bu paketi satın alabilir. Ve bilgisayarınızı satarken de İCAt paketinin sunduğu avantajları da devredebilirsiniz. Paketlere ulaşmak ise son derece kolay tüm sanal mağazalarda ve Bimeks ile Vatan bilgisayar mağazalarından değişik ödeme seçenekleri ile satınalabiliyorsunuz.

İCAt paketlerinin çeşitleri ve sağladığı hizmetler bu kadarla sınırlı mı kalacak?

Biz Bilgisayar Hastanesi olarak, yeniliklere karşı da son derce açığız. Önümüzdeki günlerde ülkenin ihtiyaçları ve pazarın beklentileri doğrultusunda yeni ürünlerimiz piyasaya çıkacak.

Bilgisayar Hastanesi denilince, akla tam anlamıyla bir hastane geliyor. Sizde de beyaz önlüklü uzmanlar var mı?

Evet. bilgisayar hastanesinde beyaz önlüklü teknisyenler çalışıyor. Bize arızaya cihaz getiren müşteriler, asla arızalı ürünüm var demez. Acil servise hasta getirdim der. Ameliyathanelere hasta yakını almayız. Tüm cihazlar gerçekten canlıymışcasına ilgi görür. Bazı kullanıcılar, arızalı ürünleri teknik servisteyken onları görmeye bile geliyorlar. Kısacası, burası gerçek bir hastaneden farksız.